Szukaj na tym blogu

wtorek, 29 kwietnia 2014

Babeczki marchewkowo-pomarańczowe

Co tu dużo opowiadać - tak mnie jakoś naszło.

Przepis na babeczki marchewkowo-pomarańczowe.

Z przepisu można zrobić zarówno babeczki jak i ciasto ;)

Potrzebne nam będą :


niedziela, 27 kwietnia 2014

Ciastka owsiane

Podobno na majówkę pogoda nie będzie nas rozpieszczać, niemniej jednak niezależnie czy będziemy siedzieć w domu czy na kocyku na trawce zapewne najdzie nas ochota na "coś słodkiego". 

Wiosna już w pełni, niedługo lato i czas bikini, więc zamiast batonika, wafelków pełnych węglowodanów i czekolady możemy zrobić sobie zdrowszą wersje czegoś smacznego.

A ci, którzy nie muszą dbać o linie mogą dodać co lubią jak np. czekolada i nadal są one zdrowszą opcją od batoników ;)

Potrzebne na będzie : 


sobota, 26 kwietnia 2014

Olej Palmowy

http://www.ekonsument.pl/a654_olej_palmowy.html

Wybaczcie że tak długo milczałam (najpierw święta, teraz już w głowie majówka)  i wybaczcie, że od razu na dzień dobry z takim tematem, ale myślę, że trzeba o tym mówić...

Do niedawna nie zdawałam sobie sprawy że istnieje taki problem, dopóki na Googlach moja koleżanka nie wrzuciła linka do tej strony http://www.herbalyes.pl/olej-palmowy-nie-dziekuje/

Postanowiłam nieco zgłębić temat i podzielić się tym z Wami.  

Nie mam zamiaru Was straszyć ani pokazywać jakiś okrutnych zdjęć, bo nie o to mi chodzi. Chodzi mi jedynie o to, byśmy świadomie mogli podjąć decyzje tego co wybieramy. Poczytałam trochę na ten temat i mam mieszane uczucia, ciekawa jestem co Wy myślicie, stąd pomysł na taki post. 

Od strony ekologii poza wcześniejszym linkiem warto zajrzeć też tu http://www.ekonsument.pl/a654_olej_palmowy.html . Niby wiele firm które wykorzystują olej palmowy do produkcji swoich wyrobów udzielają się pro ekologicznie, jednak ile w tym jest chęci prawdziwej pomocy naturze a ile dla świętego spokoju  i uciszenia ekologów, któż to wie... 

Postanowiłam się skupić na kwestii zdrowotnej tego oleju. 

Olej palmowy to częsty składnik gotowych zup, mrożonych rybek panierowanych, gotowych frytek, mleka w proszku oraz całej rzeszy słodyczy, takich ja: batoniki, ciasteczka, herbatniki itp. Poprzez swoją konkurencyjną cenę produkcji wykorzystywany w coraz większej ilości produktów.


Ale po kolei ....


Nieco o samym oleju (naturalnym, nierafinowanym)

www.agricorner.com
Olej palmowy otrzymywany jest z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego.  Jest to olej roślinny. W temperaturze pokojowej ma konsystencje masła. Nie zawiera cholesterolu i posiada duże ilości naturalnych przeciwutleniaczy oraz zawiera zrównoważony skład kwasów nasyconych i nienasyconych. Olej nie poddany rafinacji jest ok, posiada mnóstwo beta-karotenu, koenzymu Q10 , witaminy A i E.

Po rafinacji olej palmowy zmienia kolor na biały lub żółty. Podczas obróbki termicznej pozbawiany jest wszystkich składników odżywczych i witamin. Olej palmowy biały jest tani, łatwo dostępny, ma długi okres trwałości i można przechowywać go w temperaturze pokojowej – dlatego jest atrakcyjny dla firm spożywczych. Olej palmowy biały zawiera około 45% niekorzystnych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych, sprzyjających otyłości, cukrzycy typu II i wzrostowi „złego” cholesterolu LDL we krwi.


Co nieco o produkcji :


Produkcja oleju polega na rozmiękczeniu ich wrzącą wodą w celu ułatwienia rozdrobnienia i upłynnienia oleju. Następnie z tej gorącej pulpy odciska na się prasie surowy olej palmowy.Po odstaniu przez dość długi czas najcięższe drobiny opadają na dno, następna warstwa też jest mętna i czerwonawa, górna klarowna warstwa ma zabarwienie lekko czerwonawe od rozpuszczonego w niej karotenu.
Olej taki nie nadaje się do smażenia - rozkłada się i dymi podczas podgrzewania, dym jest duszący, drażniący i śmierdzi.

Rafinacja tego oleju polega na destylacji z parą wodą - schłodzony rozdziela się na dolna warstwę wody i górną klarownego oleju o lekkim zabarwieniu. Olej taki nadal nie bardzo nadaje się do celów spożywczych, służy przede wszystkim do produkcji mydeł i proszków do prania a także estrów olejowych o gwałtownie rosnącym obszarze zastosowań.


Co nieco na temat smażenia :


Większą szkodę w organizmie wyrządzają przypalone tłuszcze niż nasycone kwasy tłuszczowe. Tłuszcze w zależności od składu nadają się do obróbki termicznej albo nie. Smalec zawiera nasycone kwasy tłuszczowe dzięki czemu nie przypala się w czasie ogrzewania. Oliwa i olej rzepakowy zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe więc nadal świetnie znoszą wysokie temperatury.Olej słonecznikowy ma przewagę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych co powoduje ,że bez spalenia wytrzymuje jedynie temperaturę i czas smażenia jajecznicy.

Dlatego kiedy smażymy wybierając mniejsze zło :
-  do długiego smażenia powinniśmy stosować smalec lub frytury (niestety te z większą ilością nasyconych)
-  a do krótszego oliwę lub olej rzepakowy.

Na zimno wybierajmy oleje nierafinowane (!) np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy. 


 

Nazwy pod którymi na pewno jest ten olej lub pochodne tego oleju: 

- olej palmowy
- emulgator E471 (stosowanego do produkcji margaryn)
- tłuszcze CBE i CBS (substytuty masła kakaowego występujące w wyrobach czekoladowych).
- palm kernel
- palmate
- palmitate
- glyceryl sterate
- stearic acid
- elaeis guineensis
- palm stearine
- sodium kernflate
- octyl palmitate
... i wiele innych, niestety

Nazwy pod jakimi może (nie musi) na etykiecie ukrywać się ten olej :  

- olej roślinny
- tłuszcz roślinny
- tłuszcz roślinny utwardzany
- vegetable oil
- vegetable fat
- sodium laureth/lauryl sulfate
- sodium dodecyl sulphate (SDS lub NADS)
- steareth -2 / -20
- sodium lauryl lactylate/sulphate
- sodium lauryl sulfoacetate
- cetyl alcohol 
- i tu również może być tego dużo więcej...


Od kilku dni wyszukuję na etykietach tego oleju w sklepach i nawet na margarynach do smarowania chleba w składzie jest napis "oleje roślinne" ... tylko jakie? Rafinowane? Nierafinowane? Słonecznikowe, palmowe ? Tego już w większości przypadków nie ma...moim zdaniem tak być nie powinno, skład powinien być składem informującym na o faktycznych produktach wykorzystanych do produkcji a nie tylko ogólnikowo.

Smutną prawdą też jest niestety to, że niska cena tego oleju sprawia , że towar który kupujemy też jest po konkurencyjnej cenie. Jedna z najpopularniejszych u nas margaryn ma w składzie wypisanych kilka olei z dopiskiem, że w różnych proporcjach...można się tylko domyśleć, że ten najtańszy będzie w największej ilości. 

Ciekawa jestem Waszego zdania na ten temat.







piątek, 18 kwietnia 2014

Nasze pierwsze wspólne Święta :))

Kochani. 

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy 2014 chciałam Wam wszystkim życzyć Zdrowia, Spokoju i Miłości.

To jest chyba najważniejsze, bez czego nie da się uzyskać szczęścia w życiu.  

Życzę Wam by kilka najbliższych dni dało Wam odpocząć od zgiełku w którym żyjemy na co dzień.

Pieniądze raz są, raz ich nie ma, pamiętajcie o tym zawsze kiedy kłócicie się z kimś bezsensu. Najważniejsze mamy w sercu i w naszych najbliższych. To miłość pozwala nam przenosić góry i pokonywać kolejne problemy. Wspierajcie się nawzajem i nie dajcie sobie wmówić, że jest coś ważniejszego.

Jeśli nie zdążyliście powycierać kurzy i umyć okien , to nie ważne, jeśli ktoś ocenia Was przez to za złych ludzi to on ma problem, nie Wy. 

A zatem... 

ODPOCZYWAJMY, JEDZMY I KOCHAJMY SIĘ ;))

Dzisiaj z rana bez gadania,
bierz się do jaj malowania.
Maluj wszystkie bez wyjątku,
i te z majtek, i te z wrzątku ;)



środa, 16 kwietnia 2014

Pascha na wielkanoc

Jako młoda dziewczynka ciągle widziałam ją w telewizji przy okazji Świąt Wielkanocnych , jednak nikt z rodziny nigdy jej nie robił.

 

 Już nie pamiętam w którym roku, ale postanowiłam zrobić ją sobie sama.

 

Gdzieś w czeluściach zeszytu z przepisami mojej mamy był ów przepis. Mama doskonale znała ten smak. Niestety zeszyt ten otwierany jest przez nią bardzo rzadko ,to o przepisie się zwyczajnie zapomniało. 

 

Postanowiłam więc zrobić sama.


Można ją też zrobić jako babeczki.

I tak oto jest ona - Pascha Wielkanocna :)

Potrzebne nam będą : 


poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Szybki piernik z bakaliami

Dziś przepis na piernik, którego możecie zrobić w ten sam dzień , kiedy tylko zechce Wam się go zrobić :)

Był już przepis na staropolski piernik dojrzewający i tym kobietkom które postanowiły upiec go razem ze mną przypominam, że jeśli chcecie go mieć na Wielkanoc to nadchodzi dzień pieczenia, gdyż pamiętajcie trzeba go upiec przynajmniej 3-4 dni wcześniej. 

Muszę Wam dziewczyny powiedzieć również co złego stało się z moim ciastem na piernik które miało dojrzewać 9 miesięcy razem z Waszymi ciastami ...zostało ono BRUTALNIE wywalone do śmieci w tą niedzielę przez moją mamę z którą mieszkam i która postanowiła rozmrozić, mytą jakieś 2 tygodnie temu lodówkę...ponoć nie zauważyła że była myta. Usłyszałam potem, że myślała, że to jakieś ciasto na pierniczki albo ciasteczka o którym zapomniałam i że pewnie już niedobre by było...eh. 

Nic to , przepis na szybki piernik na szczęście od ostatniego Bożego Narodzenia mam od mamy mojego chłopaka, która piecze po prostu naj naj najpyszniejsze ciasta, serniki i wszystko inne też pysznie gotuje. Pytałam czy mogę się z Wami tym przepisem podzielić i zgoda na to jest, więc stąd ten post.

A eksperymentu z piernikiem dojrzewającym sobie nie odpuszczę, po prostu mój będzie 8 miesięczny ;).


Potrzebne nam będzie :



niedziela, 13 kwietnia 2014

Murzynek wilgotny lub murzynkowe babeczki

Słońce troszkę wyszło na wierzch i w głowie już świta myśl o wyjściu na plaże i o opalaniu na "Murzynka"... i tak od słowa do słowa,skoro jeszcze sami nie mamy za bardzo warunków do opalania, kolejna myśl jaka przychodzi to głowy to ochota na upieczenie Murzynka. 

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię, żeby ciacho mnie nie zatykało, żeby było wilgotne i jadło się je z przyjemnością. 

Oto przepis na takie wilgotne ciacho - z którego równie dobrze możemy upiec babeczki ;)


Potrzebne nam będzie :


czwartek, 10 kwietnia 2014

Kawa czarna słów kilka

Wielu z nas sięga po kawę codziennie. 

Jedni dla smaku inni na rozpęd, jeszcze inni żeby schudnąć... 

A jak to z nimi jest naprawdę ? 

Chciałam podzielić się z Wami kilkoma istotnymi informacjami na ten temat. 

Poniżej plusy i minusy picia kawy czarnej.



Kawa plusy : 


środa, 9 kwietnia 2014

Placki z jabłkami

Ostatnio był przepis na jabłecznik , że ho ho a teraz placki z jabłkami.

Chyba każdemu kojarzą się one z dzieciństwem , bo mnie na pewno. 

Proste, tanie i pożywne. Zapraszam do jedzenia ;)


Potrzebne nam będzie : 


wtorek, 8 kwietnia 2014

Liebster Blog Award

,,Nominacja do Liebster Blog Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za “dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.” 




Do Liebster Blog Award nominowała mnie Magdalena z bloga



Oto mój zestaw pytań na które odpowiadam : 

* góry czy morze - najchętniej góry nad morzem ;)) 
* budyń czy kisiel - w pracy kisiel w domu budyń
*kot czy pies - kot... rudy kot o taki ->
*kasza czy ryż - znów ciężkie pytanie - ostatnio kuskus :) 
*spacer czy basen- spacer , najlepiej biegiem
* kawa z mlekiem czy czarna - czarna
*jajko na twardo czy na miękko - na miękko
* czego nie zjesz - psa :P
* ulubiony film - Bravehearth
* tv w domu czy kino - w domu
*wolisz dawać czy brać - dawać, kiedy biorę czuję się niezręcznie za każdym razem
Do dalszej zabawy nominuję blogi: 
1. https://www.facebook.com/ajatopiernicze?fref=ts

A oto mój zestaw pytań : 

Lepiej Kochać czy być kochaną ? 
Ostre czy słone ? 
Rower czy samochód ? 
Jabłko czy truskawka? 
Kolorowo czy czarno-biało? 
Bardziej boję się pająka czy węża? 
Lepiej żyć 100 lat nudno czy 10 lat wesoło? 
Marchewka czy por? 
Ulubiona przyprawa? 
Lody ciepłe czy zimne? 
Lato czy zima? 








poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Jabłecznik taki, że ho ho

Do sezonu jabłkowego musimy jeszcze trochę poczekać, ale chyba wszędzie już w sklepach jabłka osiągają zjadliwą cenę, dlatego można już myśleć o jabłecznikach domowej roboty. 

 

Ja uwielbiam jabłka w każdej postaci. A Wy ? 

Poćwiczmy to ciacho, by w sezonie wychodziło już po mistrzowsku ;)

 

Potrzebne nam będzie :


piątek, 4 kwietnia 2014

Naleśniki - zwyczajnie i niezwyczajnie

Był już Prima Aprilis. 

Były Walentynki. 




Ale tak naprawdę co nam stoi na przeszkodzie by zrobić sobie jakiś żarcik na co dzień, albo żeby pokazać sobie jak bardzo się Kochamy. 

Ja w Prima Aprilis zrobiłam takie naleśniki, wyglądały jak przypalone, postawiłam je chłopakowi przed nosem i powiedziałam, że to jego dzisiejszy obiad ;). 

Moje "dekoracje" były robione na szybko, ciasto lałam łyżeczką, ale jeśli macie czas i ochotę

Dziś przepis na naleśniki, który chyba każdy zna. Z drugiej strony chyba ile gospodyń i gospodarzy domowych tyle szkół robienia naleśników. 

 Zachęcam Was też do kupienia patelni do naleśników , dopóki takiej nie miałam smażenie ich było dla mnie udręką, teraz to czysta przyjemność. Czasem znajdziesz taką nawet za 20zł a korzyść z tego nieprzeliczalna. 


Potrzebne nam będzie :


czwartek, 3 kwietnia 2014

Babka cytrynowa

Tak jak obiecywałam , w najbliższym czasie będą pojawiać się tu słodkości pasujące do Świąt Wielkiej Nocy. Ostatnio był przepis na mazurek krówkowy (kajmakowy) dziś coś dla tych, co wolą nieco mniej słodko , ale tylko nieco ;)

Babki z reguły kojarzą się z suchym ciastem - nie tym razem, ten przepis pomoże nam uzyskać fajną mokrą babeczkę .

 

 

Na ciasto potrzebne nam będą :